  • Mfr # VBMT110304-FM6 WSM30S
  • Zoro # G4849192
/ea
Key Features
Insert Shape
Diamond
Insert Style
VBMT
Inscribed Circle
2
Insert Size
221
Chip-Breaker
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
VBMT110304-FM6 WSM30S
Country of Origin
Germany
Dimensions
Insert Size
221
Corner Radius
1
Nose Radius
0.016"
Insert Thickness
0.1250"
Mounting Hole Dia.
0.110"
Thickness
2
Cutting Edge Length
11.07mm
Depth of Cut
0.30 to 1.60mm