  • Mfr # VCMT110302-FM4 WSM30S
  • Zoro # G7927565
/ea
Key Features
Insert Shape
Diamond
Insert Style
VCMT
Inscribed Circle
2
Insert Size
220.5
Chip-Breaker
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
VCMT110302-FM4 WSM30S
Country of Origin
Germany
Dimensions
Insert Size
220.5
Corner Radius
.5
Mounting Hole Dia.
0.110"
Insert Thickness
0.1250"
Nose Radius
0.0080"
Cutting Edge Length
11.07mm
Depth of Cut
0.10 to 1.00mm