  • Mfr # VCMW160404-RK6 WKK20S
  • Zoro # G7928597
/ea
Key Features
Insert Shape
Diamond
Insert Style
VCMW
Inscribed Circle
3
Insert Size
331
Chip-Breaker
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
VCMW160404-RK6 WKK20S
Country of Origin
Germany
Dimensions
Insert Size
331
Corner Radius
1
Insert Thickness
0.1880"
Nose Radius
0.0160"
Mounting Hole Dia.
0.173"
Cutting Edge Length
16.00mm
Depth of Cut
0.40 to 2.50mm