  • Mfr # VNMG160404-MK5 WKK20S
  • Zoro # G7928859
/ea
Key Features
Insert Shape
Diamond
Insert Style
VNMG
Inscribed Circle
3
Insert Size
331
Chip-Breaker
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
VNMG160404-MK5 WKK20S
Country of Origin
Germany
Dimensions
Insert Size
331
Corner Radius
1
Nose Radius
0.0160"
Mounting Hole Dia.
0.150"
Insert Thickness
0.1880"
Depth of Cut
0.60 to 4.00mm
Thickness
3
Cutting Edge Length
16.00mm