  • Mfr # A10K-STFCR09
  • Zoro # G8438832
Overall Length
125.00mm
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
Triangle
Type
Coolant Thru
For Use With
TC0902 Series
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A10K-STFCR09
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
125.00mm
Bar Dia.
0.393"
Shank Dia.
10.00mm
Insert Size
0902
Max. Bore Depth
40.00mm
Min. Bore Dia.
13.00mm
Details
Item
Indexable Boring Bar
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
Triangle
Type
Coolant Thru
For Use With
TC0902 Series
Rake
Positive
Cutting Edge Type
0 Degrees
ANSI Number
A10K-STFCR09
Min. Bore
0.512"
Style
90 Degrees Boring and Facing
Mounting Style
Screw Clamp
Lead Angle
90 Degrees
Left/Right Hand
Right
Includes
FS1490 Torx Key, FS2149 Clamping Screw
Cutting Direction
Right Hand
Number of Coolant Holes
1
Primary Material Application
Cast Iron, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P, S
Insert Style
TC
Insert Clearance Angle
7 Degrees
Side Cutting Edge Angle
0 Degrees
Compatible Hardware
Number of Inserts
1
Secondary Material Application
Hardened Steel
Head Material
Steel
Insert Holding Type
Screw On
Coolant Fed
Coolant Through
Approach Angle
91 Degrees
ISO Number
A10K-STFCR09
Secondary Material Application ISO Code
H
Cutting Application
Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning
Center to Cutting Tip
7.00mm
Description
Indexable Boring Bar, Insert Shape Triangle, Overall Length 125.00mm, 91 Degrees , 7.00mm, FS1490 Torx Key, FS2149 Clamping Screw, Coolant Through, Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning, Right Hand