  • Mfr # A10K-SWLCR04
  • Zoro # G8322386
Overall Length
125.00mm
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
Trigon
Bar Dia.
0.393"
Type
Coolant Thru
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
A10K-SWLCR04
Country of Origin
India
Dimensions
Overall Length
125.00mm
Bar Dia.
0.393"
Shank Dia.
10.00mm
Insert Size
Min. Bore Dia.
12.00mm
Max. Bore Depth
40.00mm
Details
Item
Indexable Boring Bar
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
Trigon
Type
Coolant Thru
Cutting Edge Type
0 Degrees
ANSI Number
A10K-SWLCR04
Min. Bore
0.472"
Style
95 Degrees Boring and Facing
For Use With
WC0402 Series
Lead Angle
95 Degrees
Mounting Style
Screw Clamp
Rake
Positive
Left/Right Hand
Right
Includes
FS1490 Torx Key, FS2067 Clamping Screw
Cutting Direction
Right Hand
Compatible Hardware
Approach Angle
95 Degrees
Side Cutting Edge Angle
0 Degrees
Primary Material Application
Cast Iron, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Insert Holding Type
Screw On
Insert Clearance Angle
7 Degrees
Center to Cutting Tip
7.00mm
Secondary Material Application ISO Code
H
Coolant Fed
Coolant Through
Head Material
Steel
Insert Style
WC
Secondary Material Application
Hardened Steel
Cutting Application
Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning
ISO Number
A10K-SWLCR04
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P, S
Number of Coolant Holes
1
Number of Inserts
1
Description
Indexable Boring Bar, Insert Shape Trigon, Overall Length 125.00mm, 95 Degrees , 7.00mm, FS1490 Torx Key, FS2067 Clamping Screw, Coolant Through, Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning, Right Hand