  • Mfr # A16R-SVUBR11-R
  • Zoro # G8261906
Overall Length
200.00mm
Insert Shape
35 Degrees Diamond
Min. Bore
0.787"
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
A16R-SVUBR11-R
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
200.00mm
Bar Dia.
0.630"
Shank Dia.
16.00mm
Insert Size
Max. Bore Depth
64.00mm
Min. Bore Dia.
22.00mm
Insert Shape
35 Degrees Diamond
Min. Bore
0.787"
For Use With
VB/C1103 Series
ANSI Number
A16R-SVUBR11-R
Left/Right Hand
Right
Style
93 Degrees Boring and Facing
Lead Angle
93 Degrees
Includes
FS1490 Torx Key, FS2172 Clamping Screw
Cutting Direction
Right Hand
Center to Cutting Tip
13.00mm
K, M, N, P, S
Side Cutting Edge Angle
Approach Angle
93 Degrees
Compatible Hardware
Insert Clearance Angle
5 Degrees
ISO Number
A16R-SVUBR11-R
Insert Style
VB
Description
Indexable Boring Bar, Insert Shape 35 Degrees Diamond, Overall Length 200.00mm, 93 Degrees , 13.00mm, FS1490 Torx Key, FS2172 Clamping Screw, Coolant Through, Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning, Right Hand