  • Mfr # A16R-STFCL11
  • Zoro # G8290317
Overall Length
200.00mm
Insert Shape
Triangle
Left/Right Hand
Left
Lead Angle
90 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
A16R-STFCL11
Overall Length
200.00mm
Bar Dia.
0.630"
Insert Size
1102
Shank Dia.
16.00mm
Min. Bore Dia.
20.00mm
Max. Bore Depth
64.00mm
Insert Shape
Triangle
Left/Right Hand
Left
Lead Angle
90 Degrees
Style
90 Degrees Boring and Facing
Min. Bore
0.787"
For Use With
TC1102 Series
ANSI Number
A16R-STFCL11
Cutting Direction
Left Hand
Includes
FS1490 Torx Key, FS2061 Clamping Screw
Insert Style
TC
Approach Angle
91 Degrees
Compatible Hardware
Head Material
Steel
Side Cutting Edge Angle
Center to Cutting Tip
11.00mm
Insert Clearance Angle
7 Degrees
ISO Number
A16R-STFCL11
Description
Indexable Boring Bar, Insert Shape Triangle, Overall Length 200.00mm, 91 Degrees , 11.00mm, FS1490 Torx Key, FS2061 Clamping Screw, Coolant Through, Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning, Left Hand