  • Mfr # A16R-STFCR11
  • Zoro # G8097467
Overall Length
200.00mm
Insert Shape
Triangle
Bar Dia.
0.630"
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
A16R-STFCR11
Overall Length
200.00mm
Bar Dia.
0.630"
Shank Dia.
16.00mm
Insert Size
Min. Bore Dia.
20.00mm
Max. Bore Depth
64.00mm
Insert Shape
Triangle
For Use With
TC1102 Series
Style
90 Degrees Boring and Facing
Lead Angle
90 Degrees
Min. Bore
0.787"
ANSI Number
A16R-STFCR11
Left/Right Hand
Right
Cutting Direction
Right Hand
Includes
FS1490 Torx Key, FS2061 Clamping Screw
Center to Cutting Tip
11.00mm
ISO Number
A16R-STFCR11
Insert Style
TC
Compatible Hardware
Approach Angle
91 Degrees
Hardened Steel
Side Cutting Edge Angle
0 Degrees
Insert Clearance Angle
7 Degrees
Description
Indexable Boring Bar, Insert Shape Triangle, Overall Length 200.00mm, 91 Degrees , 11.00mm, FS1490 Torx Key, FS2061 Clamping Screw, Coolant Through, Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning, Right Hand