  • Mfr # A16R-SDUCL07-X
  • Zoro # G8302621
Overall Length
212.20mm
Insert Shape
55 Degrees Diamond
Lead Angle
93 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
A16R-SDUCL07-X
Overall Length
212.20mm
Bar Dia.
0.630"
Insert Size
0702
Shank Dia.
16.00mm
Max. Bore Depth
64.00mm
Min. Bore Dia.
22.00mm
Insert Shape
55 Degrees Diamond
Lead Angle
93 Degrees
Left/Right Hand
Left
For Use With
DC0702 Series
ANSI Number
A16R-SDUCL07-X
Min. Bore
0.866"
Style
93 Degrees Boring and Facing
Cutting Direction
Left Hand
Includes
FS1490 Torx Key, FS2061 Clamping Screw
Insert Clearance Angle
7 Degrees
Compatible Hardware
ISO Number
A16R-SDUCL07-X
Center to Cutting Tip
13.00mm
Insert Style
DC
Head Material
Steel
Side Cutting Edge Angle
Description
Indexable Boring Bar, Insert Shape 55 Degrees Diamond, Overall Length 212.20mm, 93 Degrees , 13.00mm, FS1490 Torx Key, FS2061 Clamping Screw, Coolant Through, Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning, Left Hand