  • Mfr # A20S-SVQBR11
  • Zoro # G8310111
Overall Length
250.00mm
Insert Shape
35 Degrees Diamond
Bar Dia.
0.787"
Min. Bore
1.063"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A20S-SVQBR11
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
250.00mm
Bar Dia.
0.787"
Insert Size
Shank Dia.
20.00mm
Min. Bore Dia.
27.00mm
Max. Bore Depth
80.00mm
Insert Shape
35 Degrees Diamond
Min. Bore
1.063"
Style
107 Degrees Boring and Facing
ANSI Number
A20S-SVQBR11
For Use With
VB/C1103 Series
Lead Angle
107 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Includes
FS1490 Torx Key, FS2172 Clamping Screw
ISO Number
A20S-SVQBR11
Insert Style
VB
Approach Angle
107.5 Degrees
Center to Cutting Tip
15.00mm
Insert Clearance Angle
5 Degrees
Compatible Hardware
Description
Indexable Boring Bar, Insert Shape 35 Degrees Diamond, Overall Length 250.00mm, 107.5 Degrees , 15.00mm, FS1490 Torx Key, FS2172 Clamping Screw, Coolant Through, Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning, Right Hand