  • Mfr # A20S-SDUCL11-R
  • Zoro # G7833953
Overall Length
250.00mm
Insert Shape
55 Degrees Diamond
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A20S-SDUCL11-R
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
250.00mm
Bar Dia.
0.787"
Insert Size
11T3
Shank Dia.
20.00mm
Max. Bore Depth
80.00mm
Min. Bore Dia.
25.00mm
Insert Shape
55 Degrees Diamond
ANSI Number
A20S-SDUCL11-R
Style
93 Degrees Boring and Facing
For Use With
DC11T3 Series
Lead Angle
93 Degrees
Min. Bore
0.984"
Includes
FS1465 Torx Key, FS2062 Clamping Screw
Cutting Direction
Left Hand
Insert Style
DC
Center to Cutting Tip
13.00mm
Insert Clearance Angle
7 Degrees
ISO Number
A20S-SDUCL11-R
Compatible Hardware
Side Cutting Edge Angle
Approach Angle
93 Degrees
Description
Indexable Boring Bar, Insert Shape 55 Degrees Diamond, Overall Length 250.00mm, 93 Degrees , 13.00mm, FS1465 Torx key, FS2062 Clamping Screw, Coolant Through, Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning, Left Hand