  • Mfr # A20S-SCLCR09
  • Zoro # G8053692
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
250.00mm
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
80 Degrees Diamond
For Use With
CC09T3 Series
Rake
Positive
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A20S-SCLCR09
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
250.00mm
Bar Dia.
0.787"
Insert Size
09T3
Shank Dia.
20.00mm
Max. Bore Depth
80.00mm
Min. Bore Dia.
25.00mm
Details
Item
Indexable Boring Bar
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
80 Degrees Diamond
For Use With
CC09T3 Series
Rake
Positive
Left/Right Hand
Right
Cutting Edge Type
0 Degrees
Lead Angle
95 Degrees
Style
95 Degrees Boring and Facing
Min. Bore
0.984"
Mounting Style
Screw Clamp
ANSI Number
A20S-SCLCR09
Type
Coolant Thru
Includes
FS1465 Torx Key, FS2062 Clamping Screw
Cutting Direction
Right Hand
Secondary Material Application ISO Code
H
Number of Inserts
1
Insert Holding Type
Screw On
Primary Material Application
Cast Iron, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Secondary Material Application
Hardened Steel
Approach Angle
95 Degrees
Compatible Hardware
Cutting Application
Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning
Primary Material Application ISO Code
K, M, N, P, S
Head Material
Steel
Number of Coolant Holes
1
Side Cutting Edge Angle
0 Degrees
Center to Cutting Tip
13.00mm
Insert Clearance Angle
7 Degrees
Insert Style
CC
ISO Number
A20S-SCLCR09
Coolant Fed
Coolant Through
Description
Indexable Boring Bar, Insert Shape 80 Degrees Diamond, Overall Length 250.00mm, 95 Degrees , 13.00mm, FS1465 Torx key, FS2062 Clamping Screw, Coolant Through, Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning, Right Hand