  • Mfr # A32T-SVQBR16
  • Zoro # G8314966
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
300.00mm
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
35 Degrees Diamond
Rake
Positive
Type
Coolant Thru
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A32T-SVQBR16
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
300.00mm
Bar Dia.
1.260"
Shank Dia.
32.00mm
Insert Size
1604
Max. Bore Depth
128.00mm
Min. Bore Dia.
40.00mm
Details
Item
Indexable Boring Bar
Shank Material
High Speed Steel
Insert Shape
35 Degrees Diamond
Rake
Positive
Type
Coolant Thru
Min. Bore
1.575"
Left/Right Hand
Right
Style
107 Degrees Boring and Facing
Mounting Style
Screw Clamp
ANSI Number
A32T-SVQBR16
For Use With
VB/C1604 Series
Lead Angle
107 Degrees
Cutting Edge Type
0 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
Includes
AP316-VB1608 Shim, FS1465 Torx Key, FS2060 Clamping Screw, FS2068 Screw
Center to Cutting Tip
22.00mm