  • Mfr # A25T-SDQCR11
  • Zoro # G8428926
Overall Length
300.00mm
Insert Shape
55 Degrees Diamond
Min. Bore
1.260"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A25T-SDQCR11
Overall Length
300.00mm
Bar Dia.
0.984"
Insert Size
11T3
Shank Dia.
25.00mm
Min. Bore Dia.
32.00mm
Max. Bore Depth
100.00mm
Insert Shape
55 Degrees Diamond
Min. Bore
1.260"
Lead Angle
107 Degrees
Left/Right Hand
Right
For Use With
DC11T3 Series
Style
107 Degrees Boring and Facing
ANSI Number
A25T-SDQCR11
Includes
FS1465 Torx Key, FS2063 Clamping Screw
Cutting Direction
Right Hand
ISO Number
A25T-SDQCR11
Compatible Hardware
Insert Style
DC
Center to Cutting Tip
17.00mm
Approach Angle
107.5 Degrees
Description
Indexable Boring Bar, Insert Shape 55 Degrees Diamond, Overall Length 300.00mm, 107.5 Degrees , 17.00mm, FS1465 Torx key, FS2063 Clamping Screw, Coolant Through, Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning, Right Hand