Indexable Drill Bit for Small Holes, 40 mm L, 70 mm dia., Coolant Through, D4120-02-57.00F40-P48,
  • Mfr # D4120-02-57.00F40-P48
  • Zoro # G2900100
Overall Length
224.00mm
ISO Number
D4120-02-57.00F40-P48
Shank Dia.
40.00mm
Shank Length
70.00mm
Flute Length
142.50mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
D4120-02-57.00F40-P48
Overall Length
224.00mm
Shank Dia.
40.00mm
Shank Length
70.00mm
Flute Length
142.50mm
Depth x Dia. Ratio
2xD
Max. Drilling Depth
114.00mm
Details
Item
Indexable Drill Bit for Small Holes
ISO Number
D4120-02-57.00F40-P48
ANSI Code
D4120-02-57.00F40-P48
Coolant Fed
Coolant Through
Description
Indexable Drill Bit for Small Holes, 2xD, Max. Drilling Depth 114.00mm, D4120-02-57.00F40-P48, Coolant Through