  • Mfr # F4153.B40.160.Z08.06
  • Zoro # G7880171
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cutter Dia.
160.00mm
Series
F4153
Depth of Cut
46.00mm
Number of Inserts
8
Arbor Dia.
160.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
F4153.B40.160.Z08.06
Country of Origin
China
Dimensions
Cutter Dia.
160.00mm
Depth of Cut
46.00mm
Arbor Dia.
160.00mm
Cutting Length
0.236"
Overall Length (In.)
0.472
Shank Dia. (In.)
Diameter
6.299"
Hub Outside Dia.
65.00mm
Overall Width
12.00mm
Details
Item
Indexable Slitting Cutter
Series
F4153
Number of Inserts
8
Material
All ISO
Left/Right Hand
Right
Bore
1.968"
Nomenclature
F4153.B40.160.Z08.06
Insert Screw
FS2077 Torx 9 IP
Cutting Edge Type
Carbide
Number of Inserts Required
Toolholder Style
F4153.B
ISO Number
F4153.B40.160.Z08.06
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Compatible Hardware
FS2077 T9IP Clamping Screw
Cutting Application
Slot Milling
Features
2 + 2 Cutting Edges per Indexable Insert, Cross-Toothed, Cuts on Three Sides, Tangential Arrangement
ANSI Code
F4153.B40.160.Z08.06
Description
Indexable Slitting Cutter, Cutter Dia. 160.00mm, Number of Inserts 8, ANSI Code F4153.B40.160.Z08.06, Arbor Dia. 160.00mm, Compatible Hardware FS2077 T9IP Clamping Screw, Coolant Fed Non-Coolant Through, Cutting Application Slot Milling