  • Mfr # F4138.T36.040.Z03.33
  • Zoro # G8179613
Cutter Dia.
1.575"
Depth of Cut
33.00mm
Number of Inserts
9
Overall Length (In.)
3.543
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
F4138.T36.040.Z03.33
Cutter Dia.
1.575"
Depth of Cut
33.00mm
Overall Length (In.)
Cutting Length
1.299"
Shank Dia. (In.)
Diameter
1.575"
Overall Length
90.00 mm
Insert Cutting Edge Length
33.00mm
Connection Size
T36
Min. Cutting Dia.
40.00mm
Head Projection Length
55.00mm
Max. Cutting Dia.
40 mm
Details
Item
Indexable Square Shoulder End Mill
Number of Inserts
9
Number of Inserts Required
3
Nomenclature
F4138.T36.040.Z03.33
FS1457 Torx 9 IP
Shank Type - Machining
Threaded
ANSI Code
F4138.T36.040.Z03.33
Number of Coolant Holes
2
Max. Speed
22,400 RPM
Features
2 Cutting Edges per Indexable Insert, Full Effective Design
ISO Number
F4138.T36.040.Z03.33
Description
Indexable Square Shoulder End Mill, Max. Cutting Dia. 40 mm, Threaded, Overall Length 90.00 mm, ANSI Code F4138.T36.040.Z03.33, Compatible Hardware FS1457 T9IP Clamping Screw, Connection Size T36, Coolant Fed Coolant Through