Jobber Drill, 3.10mm, Carbide, A6589DPP-3.1
  • Mfr # A6589DPP-3.1
  • Zoro # G7938086
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cutting Direction
Right Hand
Depth:Dia. Ratio
12xD
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Overall Length
92.00 mm
Shank Dia.
6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A6589DPP-3.1
Country of Origin
France
Dimensions
Depth:Dia. Ratio
12xD
Overall Length
92.00 mm
Shank Dia.
6 mm
Flute Length
54.00 mm
Drill Bit Size
3.10 mm
Shank Length
36 mm
Drill Diameter Tolerance
M7
Drill Length Class
Jobber-Length
Maximum Drilling Depth
48 mm
Drill Point Length
0.564mm
Details
Cutting Direction
Right Hand
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Grade
K30F
Number of Pieces
1
Decimal Equivalent
0.1220
Standards
DIN 6537
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Coolant Through
Yes
Drill Bit Material
Solid Carbide
Item
Jobber Length Drill Bit
List Number
A6589DPP
Shank Type
Straight
Number of Flutes
2
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Flute Type
Spiral
Finish
TiAlN
Measurement System
Metric
Primary Material Application ISO Code
H, K, M, N, P, S
Sheeter Drill
No
Drill Bit Point Type
Self-Centering Point
Secondary Material Application ISO Code
O
Number of Coolant Holes
2
Secondary Material Application
Composite
Series
X.treme D12
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 3.1 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, TiAlN, Decimal Equivalent 0.1220, Metric, Drill Bit Point Type Self-Centering Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2