Machine reamers F1352HUN-11.07
  • Mfr # F1352HUN-11.07
  • Zoro # G900011868
Shank Size
46mm
Primary Material Application
Walter standard up to dia. 3.75 mm with centring tips
Number of teeth
6EA
Overall length
142mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
F1352HUN-11.07
Shank Size
46mm
Overall length
142mm
Cutting edge length
41mm
Cutting diameter
11.07mm
Connection diameter (h9)
10mm
Primary Material Application
Number of teeth
6EA
Description
Chucking Reamers, F1352HUN-11.07, 11.07 mm diameter, material HSS, coolant style - no coolant exit, for ISO material groups 0, K, N, P