  • Mfr # DC150-03-08.300D0-WJ30RE
  • Zoro # G100022497
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shank Dia.
10mm
Point length
1.51mm
Maximum Drilling Depth
35mm
Flute length
47mm
Shank Size
40mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DC150-03-08.300D0-WJ30RE
Shank Dia.
10mm
Point length
1.51mm
Maximum Drilling Depth
35mm
Flute length
47mm
Shank Size
40mm
Regrinding length
3 mm
Cutting edge diameter
8.3mm
Overall Length
89mm
Details
Drill Bit Point Angle
140°
Number of regrinds
3 PCE
Number of Cutting edge
2
Description
Screw Machine Length Drill Bits, 0.3268" Diameter, 3xD, Carbide, no coolant exit, suitable for ISO K, P materials