  • Mfr # 23400-UNF0
  • Zoro # G2898091
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
4-11/16"
Tap Style
Spiral Flute
Shank Dia.
1/8"
Tap Chamfer
Plug
Tap Dimension Type
Inch
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
23400-UNF0
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
4-11/16"
Shank Dia.
1/8"
Tap Dimension Type
Inch
Tap Size
Thread Length
1/4"
Tap Thread Size
#0-80
Pitch Diameter Limit
3B
Shank Length
34.00 mm
75% Thread Drill Size
1.20mm
Thread Size
#0-80
Square Size
2.10mm
65% Thread Drill Size
1.25 mm
Drill Bit Size
0.0490 in
55% Thread Drill Size
1.30 mm
Details
Item
Spiral Flute Tap
Tap Style
Spiral Flute
Tap Chamfer
Plug
Tap Material
High Speed Steel
Number of Flutes
3
Number of Pieces
1
List Number
Tap Finish
Bright (Uncoated)
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 2184-1
Tap Thread Type
UNF
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
Paradur N
Measurement System
Pipe
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Stainless Steel, Steel
Threads per Inch
80
Class of Fit
3B
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Extended Neck
No
Helix Angle
15 Degrees
Tap Shank Standard
DIN 2184-1
Thread Limit
H1
Thread Standard
UNF
Primary Material Application ISO Code
K, N, P
Spiral Direction
Shank Type - Machining
Straight
Description
Spiral Flute Tap, Thread Size #0-80, UNF, Overall Length 40 mm, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Thread Length 6 mm, 75 Percent Thread Drill Size 1.20mm, Thread Limit H1, Class of Fit 3B, Thread Direction Right Hand, Number of Flutes 3