  • Mfr # E2136466-M14X1.5
  • Zoro # G2509768
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shank Dia.
11.00mm
Tap Material
High Speed Steel
Tap Chamfer
Modified Bottoming
Tap Size
M14
Tap Style
Straight Flute (Hand)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
E2136466-M14X1.5
Country of Origin
Germany
Dimensions
Shank Dia.
11.00mm
Tap Size
M14
Tap Dimension Type
Metric
Overall Length
100.00mm
Tap Thread Size
M14-1.50
Thread Length
21.00mm
Pitch Diameter Limit
6HX
Square Size
9.00 mm
Tap Length Standard
DIN 374
55% Thread Drill Size
12.90 mm
Shank Length
29.00 mm
65% Thread Drill Size
1/2 in
Thread Size
M14x1.5
75% Thread Drill Size
12.50 mm
Details
Item
Straight Flute Hand Tap
Tap Material
High Speed Steel
Tap Chamfer
Modified Bottoming
Tap Style
Straight Flute (Hand)
Number of Flutes
4
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 374
Number of Pieces
1
Tap Finish
TiCN
List Number
E2136466
Tap Thread Type
Metric Fine
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
Paradur Eco CI
Tap Shank Standard
Primary Material Application ISO Code
K, N, O
Thread Pitch
1.50mm
Thread Limit
6HX
Measurement System
Metric
Extended Neck
Yes
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Composite, Copper
Thread Standard
Metric Fine
Shank Type - Machining
Straight
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Spiral Direction
Neutral
Helix Angle
0 Degrees
Description
Straight Flute Tap, Thread Size M14x1.5, Metric, Bottoming, Overall Length 100 mm, High Speed Steel, TiCN, Right Hand, Thread Length 21 mm, 75 Percent Thread Drill Size 12.50 mm