  • Mfr # 21368-M12X1.5
  • Zoro # G2895337
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shank Dia.
9.00mm
Tap Material
High Speed Steel
Tap Chamfer
Plug
Tap Size
M12
Tap Style
Straight Flute (Hand)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
21368-M12X1.5
Country of Origin
India
Dimensions
Shank Dia.
9.00mm
Tap Size
M12
Tap Dimension Type
Metric
Overall Length
102.00mm
Pitch Diameter Limit
6H
Tap Thread Size
M12-1.50
Thread Length
21.00mm
55% Thread Drill Size
10.90 mm
75% Thread Drill Size
10.50 mm
65% Thread Drill Size
27/64 in
Shank Length
27.00 mm
Square Size
7.00 mm
Tap Length Standard
DIN 374
Thread Size
M12x1.5
Details
Item
Straight Flute Hand Tap
Tap Material
High Speed Steel
Tap Chamfer
Plug
Tap Style
Straight Flute (Hand)
Number of Flutes
4
Thread Direction
Left Hand
Standards
DIN 374
Tap Thread Type
UNC
Tap Finish
Bright (Uncoated)
Number of Pieces
1
List Number
21368
Cutting Direction - Machining
Left Hand
Series
Paradur H
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper
Measurement System
Metric
Extended Neck
Yes
Shank Type - Machining
Straight
Secondary Material Application ISO Code
K, O
Thread Pitch
1.50mm
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Secondary Material Application
Cast Iron, Composite
Thread Standard
Metric Fine
Tap Shank Standard
Primary Material Application ISO Code
N
Thread Limit
D5, D6
Spiral Direction
Neutral
Helix Angle
0 Degrees
Description
Straight Flute Tap, Thread Size M12x1.5, Metric, Modified Bottoming, Overall Length 100 mm, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Left Hand, Thread Length 21 mm, 75 Percent Thread Drill Size 10.50 mm, Thread Limit D5/D6