  • Mfr # 8136310-M16X1.5
  • Zoro # G2557900
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shank Dia.
12.00mm
Tap Material
High Speed Steel
Tap Chamfer
Modified Bottoming
Tap Size
M16
Tap Style
Straight Flute (Hand)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
8136310-M16X1.5
Country of Origin
Germany
Dimensions
Shank Dia.
12.00mm
Tap Size
M16
Tap Dimension Type
Metric
Overall Length
143.50mm
Pitch Diameter Limit
6HX
Tap Thread Size
M16-1.50
Thread Length
21.00mm
55% Thread Drill Size
14.90 mm
75% Thread Drill Size
14.50 mm
Thread Size
M16x1.5
Tap Length Standard
DIN 374 L
Shank Length
42.00 mm
Square Size
9.00 mm
65% Thread Drill Size
14.70 mm
Details
Item
Straight Flute Hand Tap
Tap Material
High Speed Steel
Tap Chamfer
Modified Bottoming
Tap Style
Straight Flute (Hand)
Number of Flutes
4
Thread Direction
Right Hand
Number of Pieces
1
Tap Thread Type
Metric Fine
Standards
DIN374 L
List Number
Tap Finish
Bright (Uncoated)
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Series
Paradur Engine
Thread Limit
6HX
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application ISO Code
K, N
Thread Standard
Metric Fine
Thread Pitch
1.50mm
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Extended Neck
Yes
Tap Shank Standard
Measurement System
Metric
Spiral Direction
Neutral
Helix Angle
0 Degrees
Description
Straight Flute Tap, Thread Size M16x1.5, Metric, Bottoming, Overall Length 140 mm, High Speed Steel, Bright (Uncoated), Right Hand, Thread Length 21 mm, 75 Percent Thread Drill Size 14.50 mm