  • Mfr # TCMT110202-FM4 WSM10S
  • Zoro # G7938756
/ea
Key Features
Insert Shape
Triangle
Insert Style
TCMT
Inscribed Circle
1/4 in
Insert Size
Chip-Breaker
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TCMT110202-FM4 WSM10S
Country of Origin
Germany
Dimensions
Insert Size
Corner Radius
0.2 mm
Mounting Hole Dia.
0.110"
Nose Radius
0.0080"
Insert Thickness
0.0940"
Through Hole Inside Dia.
2.8 mm
Cutting Edge Length
11 mm
Thickness
2.38 mm
Depth of Cut
0.10 mm to 1.00 mm