  • Mfr # TCMT16T304-FM4 WSM10S
  • Zoro # G7939167
Inscribed Circle
3/8 in
Insert Size
32.51
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TCMT16T304-FM4 WSM10S
Insert Size
32.51
Corner Radius
0.4 mm
Nose Radius
0.0160"
Mounting Hole Dia.
0.173"
Insert Thickness
0.1560"
Cutting Edge Length
16.5 mm
Depth of Cut
0.10 mm to 1.50 mm
Through Hole Inside Dia.
4.4 mm
Thickness
3.97 mm