  • Mfr # TCMT16T304-FM4 WSM30S
  • Zoro # G7939115
/ea
Key Features
Insert Shape
Triangle
Insert Style
TCMT
Inscribed Circle
3/8 in
Insert Size
32.51
Chip-Breaker
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TCMT16T304-FM4 WSM30S
Country of Origin
Germany
Dimensions
Insert Size
32.51
Corner Radius
0.4 mm
Mounting Hole Dia.
0.173"
Insert Thickness
0.1560"
Nose Radius
0.0160"
Cutting Edge Length
16.5 mm
Depth of Cut
0.10 mm to 1.50 mm
Thickness
3.97 mm
Through Hole Inside Dia.
4.4 mm