  • Mfr # TNMG160404-MK5 WKK20S
  • Zoro # G7940357
/ea
Key Features
Insert Shape
Triangle
Insert Style
TNMG
Inscribed Circle
3/8 in
Insert Size
331
Chip-Breaker
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TNMG160404-MK5 WKK20S
Country of Origin
Germany
Dimensions
Insert Size
331
Corner Radius
0.4 mm
Mounting Hole Dia.
0.150"
Insert Thickness
0.1880"
Nose Radius
0.0160"
Thickness
4.76 mm
Cutting Edge Length
16.5 mm
Through Hole Inside Dia.
3.81 mm
Depth of Cut
0.60 mm to 4.00 mm