  • Mfr # TPMW16T304-RK6 WKK20S
  • Zoro # G7926549
/ea
Key Features
Insert Shape
Triangle
Insert Style
TPMW
Inscribed Circle
3/8 in
Insert Size
32.51
Chip-Breaker
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TPMW16T304-RK6 WKK20S
Country of Origin
Germany
Dimensions
Insert Size
32.51
Corner Radius
0.4 mm
Mounting Hole Dia.
0.173"
Nose Radius
0.0160"
Insert Thickness
0.1560"
Through Hole Inside Dia.
4.4 mm
Depth of Cut
0.40 mm to 3.00 mm
Thickness
3.97 mm
Cutting Edge Length
16.5 mm