  • Mfr # D4120-02-14.00F20-P41
  • Zoro # G2884630
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
98.00mm
ISO Number
D4120-02-14.00F20-P41
Shank Length
50.00mm
Shank Dia.
20.00mm
Max. Drilling Depth
28.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
D4120-02-14.00F20-P41
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
98.00mm
Shank Length
50.00mm
Shank Dia.
20.00mm
Max. Drilling Depth
28.00mm
Max. Drill Dia.
14.00mm
Flute Length
43.70mm
Depth x Dia. Ratio
2xD
Details
Item
Indexable Drill Bit for General Drilling
ISO Number
D4120-02-14.00F20-P41
Toolholder Style
D4120
ANSI Code
D4120-02-14.00F20-P41
Description
Indexable Drill Bit for General Drilling, Max. Drill Dia. 14.00mm, 2xD, Max. Drilling Depth 28.00mm