  • Mfr # GX16-3E400N04-UD4
  • Zoro # G9381172
Width
4.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
GX16-3E400N04-UD4
Width
4.00mm
Corner Radius
0.40mm
Overall Length
16.00mm
Reference Length
16.00mm
Max. Grooving Width
4.00mm
Depth of Cut
15.00mm
ANSI Number
GX16-3E400N04-UD4
ISO Number
GX16-3E400N04-UD4 WKP23S
CVD
Insert Holding Type
Chip-Breaker Code
UD4
Cutting Application
Axial Grooving, Cut-Off, Facing, Longitudinal Turning, Radial Grooving
Number of Cutting Sides
ANSI Code
GX16-3E400N04-UD4 WKP23S
Description
Parting and Grooving Insert, Neutral, Max. Grooving Width 4.00mm, ANSI Code GX16-3E400N04-UD4 WKP23S, Chip-Breaker Code UD4, Coating Process CVD