  • Mfr # GX24-4E600N03-CE4
  • Zoro # G9381784
/ea
Key Features
Style
GX24
Width
6.00mm
Chip-Breaker
Yes
Grade
WKP23S
Cutting Direction
Neutral
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GX24-4E600N03-CE4
Country of Origin
Germany
Dimensions
Width
6.00mm
Corner Radius
0.30mm
Insert Size
24
Overall Length
24.00mm
Reference Length
24.00mm
Max. Grooving Width
6.00mm
Depth of Cut
22.00mm
Seat Size
E
Details
Item
Parting and Grooving Insert
Style
GX24
Chip-Breaker
Yes
Grade
WKP23S
Cutting Direction
Neutral
Workpiece Compatibility
Cast Iron (K), Steel (P)
ANSI Number
GX24-4E600N03-CE4
ISO Number
GX24-4E600N03-CE4 WKP23S
Application
Grooving, Parting Off, Recessing, Axial, Internal Grooving
Steel (P) Compatibility
Coating
Tiger-Tec CVD
Insert Material
Carbide
Stainless (M) Compatibility
No
Hardened (H) Compatibility
No
Lead Angle
0 Degrees
Cast Iron (K) Compatibility
No. of Edges
2
For Use With
GX Grooving Systems
Super Alloy (S) Compatibility
Mounting Style
Clamp
Non Ferrous (N) Compatibility
Insert Style
GX
Rake
20 Degrees
Material - Machining
Carbide
ANSI Code
GX24-4E600N03-CE4 WKP23S
Manufacturer Grade
Coating Process
CVD
Number of Cutting Sides
2
Chip-Breaker Code
CE4
Primary Material Application ISO Code
K, P
Cutting Application
Cut-Off, Radial Grooving
Cutting Location
External
Primary Material Application
Cast Iron, Steel
Clearance Angle
6 Degrees
Number of Cutting Edges
Measurement System
Metric
Hole Type
No Hole
Description
Parting and Grooving Insert, Neutral, Max. Grooving Width 6.00mm, ANSI Code GX24-4E600N03-CE4 WKP23S, Chip-Breaker Code CE4, Clearance Angle 6 Degrees , Coating Process CVD