  • Mfr # H4036217-10
  • Zoro # G8801536
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Measurement System
Metric
Milling Diameter
10.00mm
Overall Length
72.00 mm
Number of Flutes
3
End Mill Style
Corner Radius
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
H4036217-10
Country of Origin
Germany
Dimensions
Milling Diameter
10.00mm
Overall Length
72.00 mm
Length of Cut
22.00 mm
Corner Radius
0.25mm
Dimension Type
Metric
Neck Length
72.00mm
Neck Dia.
9.50mm
Shank Dia.
10.00 mm
Milling Dia.
10.00 mm
Details
Measurement System
Number of Flutes
3
End Mill Style
Finish
TAZ
End Mill Cutting Type
Center Cutting
End Mill Material
Carbide
Single End/Double End
Single End
Item
Corner Radius End Mill
Cutting Direction
Right Hand
Grade
High Performance
End Mill Application
Finishing
Helix Angle
45 Degrees
Material Grade - Machining
High Performance
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
TAZ
Description
Corner Radius End Mill, 10.00 mm Milling Dia., Carbide, TAZ, Metric, 0.25mm, 22.00 mm, 72.00 mm