  • Mfr # MC326-10.0W4L200C
  • Zoro # G9384767
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Flutes
4
End Mill Style
Corner Radius
Finish
TiAlN
Length of Cut
25/64 in
End Mill Cutting Type
Center Cutting
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MC326-10.0W4L200C
Country of Origin
Germany
Dimensions
Length of Cut
25/64 in
Milling Diameter
10.00mm
Dimension Type
Metric
Neck Dia.
0.38mm
Shank Dia.
Overall Length
Milling Dia.
10.00 mm
Corner Radius
0.08 in
Details
Number of Flutes
4
End Mill Style
Finish
TiAlN
End Mill Cutting Type
Center Cutting
End Mill Material
Carbide
Item
Corner Radius End Mill
Single End/Double End
Single End
Grade
WK40TF
Cutting Direction
Right Hand
Helix Angle
50 Degrees
Material - Machining
Carbide
Measurement System
Metric
Material Grade - Machining
WK40TF
Finish - Machining
Description
Corner Radius End Mill, 10.00 mm Milling Dia., Carbide, TiAlN, Metric, 0.08 in, 25/64 in, 3 61/64 in