  • Mfr # CRDNN2525M12-ID
  • Zoro # G2949259
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
150.00mm
Insert Holding Type
Top Clamp
Approach Angle
45 Degrees
ISO Number
CRDNN2525M12-ID
Insert Cutting Edge Length
12.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CRDNN2525M12-ID
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
150.00mm
Insert Cutting Edge Length
12.00mm
Shank Height
25.00mm
Shank Width
25.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Insert Holding Type
Top Clamp
Approach Angle
45 Degrees
ISO Number
CRDNN2525M12-ID
Cutting Direction
Neutral
Insert Shape
Round
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Toolholder Style
CRDN
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, CRDN, Overall Length 150.00mm