  • Mfr # DDHNL2525M15
  • Zoro # G2962726
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
150.00mm
Cutting Direction
Left Hand
Insert Holding Type
Top and Hole Clamping
Toolholder Style
DDHN
Insert Shape
55 Degrees Diamond
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DDHNL2525M15
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
150.00mm
Insert Cutting Edge Length
15.00mm
Shank Width
25.00mm
Shank Height
25.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Cutting Direction
Left Hand
Insert Holding Type
Top and Hole Clamping
Toolholder Style
DDHN
Insert Shape
55 Degrees Diamond
Insert Clearance Angle
0 Degrees
ISO Number
DDHNL2525M15
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, DDHN, Overall Length 150.00mm