  • Mfr # DDNNN2020K11
  • Zoro # G2905615
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
125.00mm
Insert Holding Type
Top and Hole Clamping
Shank Width
20.00mm
Insert Cutting Edge Length
11.00mm
Insert Shape
55 Degrees Diamond
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DDNNN2020K11
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
125.00mm
Shank Width
20.00mm
Insert Cutting Edge Length
11.00mm
Shank Height
20.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Insert Holding Type
Top and Hole Clamping
Insert Shape
55 Degrees Diamond
Cutting Direction
Neutral
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Toolholder Style
DDNN
ISO Number
DDNNN2020K11
Approach Angle
63 Degrees
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, DDNN, Overall Length 125.00mm