  • Mfr # DSSNL2020K12
  • Zoro # G2930797
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
133.32mm
Shank Height
20.00mm
Toolholder Style
DSSN
Shank Width
20.00mm
Insert Shape
Square
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DSSNL2020K12
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
133.32mm
Shank Height
20.00mm
Shank Width
20.00mm
Insert Cutting Edge Length
12.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Toolholder Style
DSSN
Insert Shape
Square
Approach Angle
45 Degrees
Insert Holding Type
Top and Hole Clamping
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Cutting Direction
Left Hand
ISO Number
DSSNL2020K12
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, DSSN, Overall Length 133.32mm