  • Mfr # DTGNL2020K16
  • Zoro # G2967669
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
125.00mm
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Toolholder Style
DTGN
ISO Number
DTGNL2020K16
Insert Cutting Edge Length
16.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DTGNL2020K16
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
125.00mm
Insert Cutting Edge Length
16.00mm
Shank Height
20.00mm
Shank Width
20.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Toolholder Style
DTGN
ISO Number
DTGNL2020K16
Approach Angle
90 Degrees
Cutting Direction
Left Hand
Insert Shape
Triangle
Insert Holding Type
Top and Hole Clamping
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, DTGN, Overall Length 125.00mm