  • Mfr # DVPNL2525M16
  • Zoro # G2953206
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
150.00mm
Shank Width
25.00mm
Toolholder Style
DVPN
Insert Cutting Edge Length
16.00mm
Cutting Direction
Left Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DVPNL2525M16
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
150.00mm
Shank Width
25.00mm
Insert Cutting Edge Length
16.00mm
Shank Height
25.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Toolholder Style
DVPN
Cutting Direction
Left Hand
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Insert Shape
35 Degrees Diamond
Insert Holding Type
Top and Hole Clamping
ISO Number
DVPNL2525M16
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, DVPN, Overall Length 150.00mm