  • Mfr # MTJNL2020K16
  • Zoro # G2943887
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
125.00mm
Toolholder Style
MTJN
Shank Width
20.00mm
Insert Cutting Edge Length
16.00mm
Approach Angle
93 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MTJNL2020K16
Country of Origin
Bulgaria
Dimensions
Overall Length
125.00mm
Shank Width
20.00mm
Insert Cutting Edge Length
16.00mm
Shank Height
20.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Toolholder Style
MTJN
Approach Angle
93 Degrees
Cutting Direction
Left Hand
Insert Holding Type
Wedge Lock
ISO Number
MTJNL2020K16
Insert Shape
Triangle
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, MTJN, Overall Length 125.00mm