  • Mfr # PCKNL2525M12
  • Zoro # G2968274
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
153.10mm
Toolholder Style
PCKN
Insert Cutting Edge Length
12.00mm
Approach Angle
75 Degrees
Cutting Direction
Left Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PCKNL2525M12
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
153.10mm
Insert Cutting Edge Length
12.00mm
Shank Height
25.00mm
Shank Width
25.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Toolholder Style
PCKN
Approach Angle
75 Degrees
Cutting Direction
Left Hand
ISO Number
PCKNL2525M12
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Insert Holding Type
Lever Lock
Insert Shape
80 Degrees Diamond
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, PCKN, Overall Length 153.10mm