  • Mfr # PCLNL2020K12
  • Zoro # G2960477
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
125.00mm
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Toolholder Style
PCLN
Shank Width
20.00mm
Shank Height
20.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PCLNL2020K12
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
125.00mm
Shank Width
20.00mm
Shank Height
20.00mm
Insert Cutting Edge Length
12.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Toolholder Style
PCLN
Approach Angle
95 Degrees
Insert Shape
80 Degrees Diamond
ISO Number
PCLNL2020K12
Cutting Direction
Left Hand
Insert Holding Type
Lever Lock
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, PCLN, Overall Length 125.00mm