  • Mfr # PRGCR2525M12
  • Zoro # G2929327
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
150.00mm
ISO Number
PRGCR2525M12
Cutting Direction
Right Hand
Insert Shape
Round
Insert Cutting Edge Length
12.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PRGCR2525M12
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
150.00mm
Insert Cutting Edge Length
12.00mm
Shank Height
25.00mm
Shank Width
25.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
ISO Number
PRGCR2525M12
Cutting Direction
Right Hand
Insert Shape
Round
Approach Angle
90 Degrees
Insert Clearance Angle
7 Degrees
Insert Holding Type
Lever Lock
Toolholder Style
PRGC
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, PRGC, Overall Length 150.00mm