  • Mfr # PDJNR2020K11
  • Zoro # G2901336
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
125.00mm
Insert Shape
55 Degrees Diamond
Insert Cutting Edge Length
11.00mm
Approach Angle
93 Degrees
Shank Height
20.00mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PDJNR2020K11
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
125.00mm
Insert Cutting Edge Length
11.00mm
Shank Height
20.00mm
Shank Width
20.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Insert Shape
55 Degrees Diamond
Approach Angle
93 Degrees
Cutting Direction
Right Hand
ISO Number
PDJNR2020K11
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Toolholder Style
PDJN
Insert Holding Type
Lever Lock
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, PDJN, Overall Length 125.00mm