  • Mfr # SBN3229-32-K
  • Zoro # G2904949
Overall Length
120.00 mm
Cutting Direction
Left Hand
Shank Shape
Rectangular
Shank Height
32.00 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SBN3229-32-K
Country of Origin
India
Dimensions
Overall Length
120.00 mm
Shank Height
32.00 mm
Seat Size
32 mm
Shank Width
29.00 mm
Cutting Direction
Left Hand
Shank Shape
Rectangular
ISO Number
SBN3229-32-K
SBN
Compatible Hardware
Clamping Screw M06X025 ISO4762 12.9
Hardware Included
Yes
Description
Triangle Turning Insert, Walter Cut, Left Hand, Cut-Off, Seat Size 32 mm, Shank Width 29.00 mm, Compatible Hardware Clamping Screw M06X025 ISO4762 12.9, Coolant Fed Non-Coolant Through