  • Mfr # PSBNR2020K12
  • Zoro # G2960860
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
125.00mm
Toolholder Style
PSBN
ISO Number
PSBNR2020K12
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Insert Shape
Square
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PSBNR2020K12
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
125.00mm
Insert Cutting Edge Length
12.00mm
Shank Width
20.00mm
Shank Height
20.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
Toolholder Style
PSBN
ISO Number
PSBNR2020K12
Insert Clearance Angle
0 Degrees
Insert Shape
Square
Cutting Direction
Right Hand
Insert Holding Type
Lever Lock
Approach Angle
75 Degrees
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, PSBN, Overall Length 125.00mm