  • Mfr # PRDCN2020K10
  • Zoro # G2924996
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
125.00mm
ISO Number
PRDCN2020K10
Shank Width
20.00mm
Shank Height
20.00mm
Insert Clearance Angle
7 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PRDCN2020K10
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
125.00mm
Shank Width
20.00mm
Shank Height
20.00mm
Insert Cutting Edge Length
10.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
ISO Number
PRDCN2020K10
Insert Clearance Angle
7 Degrees
Insert Holding Type
Lever Lock
Cutting Direction
Neutral
Insert Shape
Round
Approach Angle
45 Degrees
Toolholder Style
PRDC
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, PRDC, Overall Length 125.00mm