  • Mfr # PRGCL2020K10
  • Zoro # G2926378
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
125.00mm
Shank Width
20.00mm
Insert Cutting Edge Length
10.00mm
ISO Number
PRGCL2020K10
Toolholder Style
PRGC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PRGCL2020K10
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Overall Length
125.00mm
Shank Width
20.00mm
Insert Cutting Edge Length
10.00mm
Shank Height
20.00mm
Details
Item
Indexable Turning and Profiling Tool Holder
ISO Number
PRGCL2020K10
Toolholder Style
PRGC
Insert Clearance Angle
7 Degrees
Insert Holding Type
Lever Lock
Cutting Direction
Left Hand
Approach Angle
90 Degrees
Insert Shape
Round
Description
Indexable Turning and Profiling Tool Holder, PRGC, Overall Length 125.00mm